https://geoprojekt.com.pl/wp-content/uploads/2020/03/blog-header-bg-min-1.png

Czytasz artykuł na geoprojekt.com.pl

Building the brands stronger and take you to
the next level of business!

Łętownia – skarb drewnianej architektury

Dodał admin
27

Malownicza okolica oraz tak cenny zabytek, jakim jest tutejszy kościół Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza to czynniki, dzięki którym Łętownia jest częstym celem turystycznych wypraw. Co warto wiedzieć o tej miejscowości? Na jakie zabytki i atrakcje warto zwrócić uwagę podczas wycieczki w rejonie tej miejscowości?

Łętownia i jej miejsce na mapie Polski

Ta malownicza miejscowość leży na terenie powiatu suskiego, na pograniczu Beskidu Makowskiego i Wyspowego. Przez miejscowość przepływa potok Łętówka, którego dolinka stanowi ważną część lokalnego krajobrazu. Bliskość takich miejscowości, jak Jordanów czy Rabka, stała się wielkim walorem tej beskidzkiej wsi. Od lat jest ona chętnie odwiedzana przez turystów, których fascynuje zarówno przeszłość miejscowości, jak i jej zabytki.

Łętownia i jej dzieje

Co wiemy o przeszłości tej wsi? Wiemy, że może się ona pochwalić dość długą historią. Już w okresie średniowiecza przez Łętownię prowadził ważny szlak handlowy. W XIV wieku ziemie te stały się własnością rodu Jordanów. Wśród późniejszych panów wsi pojawiają się m. in. Sierakowscy oraz Kempnerowie, władający tutejszym dworem do czasów II wojny światowej. Czas okupacji był wyjątkowo trudnym okresem dla mieszkańców tej wsi, a straty, jakie poniesiono w tym czasie, były ogromne. Na szczęście tuż po zakończeniu wojny Łętownia zaczęła się pomyślnie rozwijać, dzięki czemu dziś staje się coraz ważniejszym ośrodkiem dla turystów, którzy chcą spędzić kameralne wczasy w polskich górach.

Co warto zobaczyć w Łętowni?

Wycieczki po tej miejscowości to idealna propozycja dla tych, których interesują zabytki dawnej architektury ludowej. Niezwykłe atrakcje czekają w Łętowni na tych, których oczarowało drewniane budownictwo. Wszak symbolem miejscowości stał się drewniany kościół św. Szymona i Judy Tadeusza z połowy XVIII wieku. Ta jednonawowa świątynia, wzniesiona w konstrukcji zrębowej, może się pochwalić pięknym wystrojem. W zabytkowym wnętrzu uwagę przyciąga m. in. rokokowy ołtarz, w którym najważniejsze miejsce zajmuje obraz przedstawiający patronów świątyni. Warto też zwrócić uwagę na belkę tęczową, na której znajduje się krucyfiks z posągami Matki Boskiej, św. Jana Ewangelisty oraz św. Marii Magdaleny. Rokokowa ambona, piękne konfesjonały – oto kolejne elementy wyposażenia wnętrza, na które warto zwrócić uwagę podczas zwiedzania tej świątyni.

Łętownia to ciekawa miejscowość, której z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi. Piękna okolica, ciekawa zabudowa oraz kameralna atmosfera – wszystko to sprawia, że wypoczynek na terenie tej beskidzkiej wsi każdemu z nas dostarczy wiele radości.